Akkuyu’da çalışan sayısı rekora ulaştı: 20 bin sınırına dayandı…

Akkuyu’da çalışan sayısı rekora ulaştı: 20 bin sınırına dayandı…

ÖZEL HABER

Akkuyu Nükleer Santralı’nın, bin 200 megavatlık ilk ünitesinin 29 Ekim 2023 tarihine yetiştirilmesi ve diğer ünitelerin de birer yıl arayla hizmete alınabilmesi için sahada yoğun bir mesai veriliyor.  Enerji kaynakları, Akkuyu’da çalışan sayısının 20 bine dayandığını, bunun bir rekor olduğunu söyledi. Kaynaklar, “Sahada, üç ünitede inşaat devam ediyor. Dördüncü ünitenin inşaat lisansı verildi. Henüz, temel atılmadı. Yoğun bir imalat söz konusu. Çalışan sayısı, bir süre önce 15 bin dolayında bulunuyordu. Bu sayı, 20 bine dayandı. Belki biraz daha artabilir” dedi.

Kaynaklar, ilk ünitenin 2023 yılında işletmeye alınmasının hedeflendiğini belirterek, “Bu amaçla yoğun bir çaba yürütülüyor. İlk ünitede, nükleer santral teknolojisi açısından kritik parçaların da montajına başlandı” dedi.
 

Yakıt çubukları…

Santralda kullanılacak nükleer yakıt çubukları, Rusya’da üretilecek. Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) heyetinin bir süre sonra yakıtların üretileceği birimi ziyaret etmesi bekleniyor.

Nükleer yakıt çubukları, özel olarak Rusya’da NDK’nın da onayı kapsamında üretilecek. Daha sonra güvenli yollarla Türkiye’ye getirilecek ve santralda kullanılacak.

 

Akkuyu Nükleer Santralı kimlik kartı

Rus Rosatom, Mersin-Akkuyu’da her biri bin 200 megavatlık, toplam 4 üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücünde Türkiye’nin ilk nükleer santralını inşa ediyor. İlk ünitenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına, eş deyişle 2023 yılına yetiştirilmesi hedefleniyor.

Uzmanlar, teknik olarak bunun zor olduğuna işaret ediyor. Uzmanlar, ilk ünitede düzenli elektrik üretimine 2025 yılından önce başlanmasının mümkün olmadığı görüşünü dile getiriyor. Diğer üniteler de birer yıl arayla işletmeye girecek.