Metaverse’te arsaların değeri platformların performansına bağlı

Metaverse’te arsaların değeri platformların performansına bağlı

Fiziki dünyayı sanal ortama taşıyan Metaverse, son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yerini aldı. Metaverse evreninden arsa alınması ise artık çok popüler. Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, Metaverse üzerinden alınan arsaların değerinin artmasının ya da düşmesinin bu ürünleri çıkaran platformların ve onlarla ilişkili alt coinlerin performansı ile ilişkili olduğunu ve Metaverse dünyasının şu an yatırım aracından çok oyunlaştırma süreci ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Metaverse dünyası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Gayrimenkul, dünyada olduğu gibi ülkemizde de her zaman en güvenli yatırım aracı olarak rağbet görüyor. Son dönemde Metaverse evreninde satışa sunulan arsaların binlerce dolara alıcı bulması, hatta bazı sitelerde satışa çıkarılması, gayrimenkul sektörünün sanal ortamda da yatırımcıların gündemine girdiğine işaret ediyor.” dedi.

Metaverse’ün tek platform olduğu algısının yanlış olduğunun altını çizen Öğüt, “Metaverse, pek çok platformun hali hazırda dahil olduğu kavramsal bir yaklaşım. Akıllı sözleşme denilen altyapının gelişmesi ile ortaya çıkmış ve farklı platformlar tarafından farklı araçlar kullanılan, oyunlaştırmanın da bir parçası olduğu çözümlerin tamamına Metaverse diyoruz. Bir yandan da sanal kaskların eski adı Facebook olan Meta şirketi tarafından bu kavramla ilişkilendirmeye çalışılması söz konusu. NFT olarak sunulan bir arsayı satın almak ile NFT olarak satılan bir tabloyu satın almanın teoride hiçbir farkı yok. Aynı değer ilkelerine sahip ve teknik olarak fiziksel gayrimenkul ile bir ilişkisi bulunmamakta. Değer kazanıp kazanmaması o ürünü çıkaran platformun başarısına bağlı ki onlarca platform söz konusu. Dolayısıyla alınan metaverse arsasının değerinin artması ya da düşmesi bu ürünleri çıkaran platformların ve onlarla ilişkili altcoin’lerin performansı ile ilişkili. Geçmişte Bitcoin’de yaşanan ilgi sonucu yüksek değer artışının bu platformlardan birinde yaşanması durumunda artış görülebilir, fakat tüm yatırımın boşa gitmesi de aynı şekilde mümkün. Şu an bazı platformlarda gerçek dünyadaki alanların sanal kopyalarının satışı söz konusu iken, bazı platformlarda ise tamamen sanal oyun alanları satılıyor. Bir yatırım aracından ziyade bir oyunlaştırma süreci ile karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

Öğüt ayrıca; Metaverse’te arsanın ya da herhangi bir gayrimenkulün gerçek anlamda değerinin oluşması için kullanılmak ya da kiralanmak suretiyle fayda sağlıyor olması gerektiğini ifade etti.

 

Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.

Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab tarafından satın alınmıştır.