"2022’de Türk mühendislerinin kaliteli hizmetinden daha fazla yararlanmak ve daha fazla yerelleşmek istiyoruz"

"2022’de Türk mühendislerinin kaliteli hizmetinden daha fazla yararlanmak ve daha fazla yerelleşmek istiyoruz"

Nokia Türkiye 30. yılını kutluyor. Ülkemizde, Nokia daha çok cep telefonu markası olarak bilinse de, şirket son dönemde 5G teknolojilerine yaptığı yatırımlarla dikkati çekiyor. 2022 yılında yapılacak lisans düzenlemeleriyle birlikte 5G’ye yönelik yol haritasına son şeklini vereceklerini bildiren Nokia Türkiye Ülke Müdürü Özgür Erzincan, “Yerli 5G teknolojisini Türkiye’de hizmete sunmak için tüm yerel paydaşlar, düzenleyici kurum, operatörler ve ilgili kamu kuruluşlarıyla sürekli bir iletişim halindeyiz” dedi. 2022’de Türk mühendislerinin kaliteli hizmetinden daha fazla yararlanmak ve daha fazla yerelleşmek istediklerini belirten Erzincan, yeni yatırım ve gelecek planlarını ICT MEDIA’ya anlattı.

 

ICT MEDIA: Uzun zamandır bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe çalışan, sektörün yakından tanıdığı bir isimsiniz. Zorlu bir yılı geride bıraktık. Fakat önümüzdeki yılın ne gibi zorluklar karşımıza çıkaracağını da bilmiyoruz. Sizce 2021 ve 2022 arasındaki fark ne olacak? Hem geçtiğimiz hem de önümüzdeki yıla dair düşünceleriniz neler?

Özgür ERZİNCAN: Tüm dünyayı etkileyen pandemi ve bunun Türkiye’deki işletmeler üzerinde yarattığı etkiyi düşündüğümüzde zorlayıcıydı. Bununla birlikte Avrupa bölgesindeki yılın geçmiş çeyreklerine ait sonuçlara baktığımızda Nokia’nın oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini söyleyebilirim. Buna paralel olarak Türkiye’de de dünya çapında kabul görmüş başarılara imza attık. Ankara, Türk Telekom’da gerçekleştirilen 5G denemelerinde 4.56 GBbps’lik bağlantı hızıyla en yüksek hızı rekoruna ulaştık. Aynı şekilde Türkiye’nin ilk ‘5G için hazır’ özel kablosuz ağını Arçelik’te faaliyete soktuğumuzu gururla söyleyebilirim. Telekom pazarındaki diğer oyuncularla da gurur duyduğumuz yeni gelişmeler yaşadık: Vodafone Türkiye’nin iletişim ağında saniyede 70 terabit veri hızına ulaşabilen maksimum optik iletim kapasitesini yakaladık. Ayrıca bu sene, Türkiye’de sosyal sorumluluk projelerine olan odağımızı arttırdığımız bir sene oldu: StrongHer kapsamında kadın çalışanların desteklenmesi ve eğitimlerine yönelik yerel inisiyatiflere destek olduk. Nokia Türkiye, küresel organizasyon içinde bu ve bunun gibi projelere yer veren öncü ofislerden biri. 2022’de bu projelerin sayısını daha da arttırmayı umuyoruz.

ICT MEDIA: Sanıyoruz bu sene Nokia’nın Türkiye’deki 30’uncu yılı. Şu ana kadar Türkiye’ye ne kadarlık bir yatırım yaptınız? 30’uncu yılınıza dair hedeflerinizi ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? 2022, Nokia için nasıl bir yıl olacak? Nokia Türkiye’nin Küresel Teknik Yardım Merkezi’ni Türkiye’de faaliyete soktuğunu biliyoruz. Bu merkezde ne gibi hizmetler veriyorsunuz? Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Özgür ERZİNCAN: Evet, Nokia bu sene Türkiye’deki 30’uncu yılını kutluyor. Aslında Nokia Türkiye olarak, globaldeki birleşme ve satın almalar sonucunda, köklü geçmişi bulunan birçok şirketi tek bir çatı altında toplamış durumdayız. Bu da bizi pazarda bir uluslararası şirket yerine neredeyse yerel bir şirketmiş gibi hissettiriyor. ALCATEL TELETAŞ hisseleri BİST’te işlem görüyor ve geçmişten gelen Teletaş gelenekleriyle olan bağımız oldukça sağlam bir şekilde devam ediyor. Türkiye’de ilk nesil iletişim teknolojilerinden başlayarak hem mobil hem de sabit ağ teknolojilerinin gelişiminde kritik bir rol oynadık. Bu durumun, 5G gibi gelecek ve yeni nesil teknolojilerde devam edeceğini umuyorum. 2022’nin hiçbir ülke için daha kolay geçmeyeceğinden eminim fakat önümüzdeki yılın Türkiye’de 5G’nin gelişiminde bir başka kritik sene olacağını düşünüyorum. Bu eşsiz teknolojiye ilişkin pazarda yüksek beklentilerimiz ve uzun soluklu hedeflerimiz var. Türkiye pazarı Nokia için son derece önemli bir konumda yer alıyor ve bunun verdiği güçle, yerel operatörlerin, kurumların ve abonelerin 5G şebekelerinden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için çok daha fazla katkı sunabileceğimize eminim.

Küresel Teknik Yardım Merkezi (GTAC) özelindeyse evet, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki müşterilerimize 7/24 destek veren ve yılda neredeyse 8 bin sorun çağrısına çözüm getiren 50 kişilik nitelikli Türk mühendis ekibimiz, Türkiye’deki varlığımızın en bilinmeyen cevherlerinden biri. Teknik ekibimizin kalitesi ve dünya genelindeki müşterilerimizden aldığımız olumlu geribildirimler ışığında Türkiye’deki bu merkezin şirketimiz için oldukça yararlı bir konumda yer aldığını söylemek mümkün. 2022’de Türk mühendislerinin kaliteli hizmetinden daha fazla yararlanmak ve daha fazla yerelleşmek istiyoruz. Umarım 2022’de tüm bunları yapma imkânı buluruz.

ICT MEDIA: Türkiye’de 5G’ye dair gelişmeleri yakından takip ettiğinizi biliyoruz. Türkiye’nin 5G yatırımlarını ve gelişim sürecini nasıl değerlendirirsiniz? Tüm bu süreç içerisinde Nokia Türkiye kendini nerede görüyor? 5G teknolojilerine ve altyapısını merkezine almış projeler ya da yatırım planlarınız var mı? 5G ağının tüm Türkiye’ye yayılma sürecine dair görüşleriniz neler? Türk şirketleriyle iş birlikleri söz konusu mu?

Özgür ERZİNCAN: 2021 itibarıyla aralarında Telefónica, T-Mobile, Docomo gibi birçok operatörün de yer aldığı dünya genelinde 200’ün üzerinde 5G ticari referansımız var. Bu kadar çok 5G ağına hizmet vermek bizi bu alanda oldukça deneyimli kılıyor. Bu deneyimimizi Türkiye’deki yerel müşterilerimizin yararına kullanmaya ve paylaşmaya hazırız. Pazarda yerelleştirme ile ilgili gereksinimlere ilişkin olarak Türkiye’deki paydaşlarımızla yakından çalışıyoruz. 2022 yılında 5G’ye yönelik lisans düzenlemesinin ortaya çıkması ile birlikte bu konudaki yol haritamıza son şeklini veriyor olacağız. Bu kapsamda yerli 5G teknolojisini Türkiye’de hizmete sunmak için tüm yerel paydaşlar, düzenleyici kurum, operatörler ve ilgili kamu kuruluşlarıyla sürekli bir iletişim halindeyiz.

ICT MEDIA: Çin 5G’yi kendisi için bir dönüm noktası olarak belirledi. Dijital İpek Yolu Projesi’ne yaklaşık 80 milyar dolar yatırım yapacakları tahmin ediliyor. Buna karşın Batı ülkeleriyse, bilhassa ABD, Çin’e karşı denge unsuru olarak Avrupa şirketlerini destekleyeme başladı. 5G teknolojisini hızlandırmak için Nokia, Avrupa Kalkınma Bankası’ndan 500 milyon euroluk kredi topladı. Bu kredi miktarıyla 5G’ye dair ne gibi çalışmalarda bulunmayı düşünüyorsunuz?

Özgür ERZİNCAN: Nokia olarak 5G’nin teknoloji geliştirme tarafındayız ve politikayı da politika yapıcılara bırakıyoruz. 5G özelinde küresel liderlerimizin de değişik zamanlarda ifade ettiği gibi müşterilerimize sunduğumuz çözüm ve hizmetlerde teknoloji liderliğini elimizde tutmak istiyoruz. Bu, standartlarının oluşumuna kayda değer bir katkıda bulunduğumuz 5G (ve diğer teknoloji alanlarında) bağlamında ve aynı şekilde 2030’larda ticari manada faaliyete girecek yeni iletişim standardı 6G için de geçerli. Avrupa Birliği’nin 6G standartlarının oluşturulmasına yönelik Hexa X programı çerçevesinde araştırma faaliyetlerine ve kritik çalışmalara başladık bile. 5G standardının parçası olan birçok teknolojinin meşhur Nokia Bell Laboratuvarları’nda icat edildiği ise bir gerçek.

ICT MEDIA: Sektörde uzak doğulu şirketlerin rakiplerine kıyasla 5G konusunda çok daha ileride olduğuna dair iddialar konuşuluyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 5G özelinde doğulu ülkeler Avrupalı şirketlere kıyasla çok daha önde mi? Değerlendirmelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Özgür ERZİNCAN: Telekom pazarında kıyasıya bir rekabet var ve eğer teknolojimiz rakiplerine kıyasla rekabetçi olmasaydı, 200’den fazla 5G ticari referansa sahip olamazdık. Bizim için, teknolojilerimizin kullanıldığı 5G ağlarından müşterilerimizin (ve onların müşterilerinin de) mutlu olmalarını sağlamak ve son kullanıcıların da bu gelişmiş teknolojiyi en iyi şekilde deneyimlediklerinden emin olmak son derece önemli.

2021’de 5G özelinde 4 bin patent ailesine imza atarak bir dönüm noktasına ulaştık. Ancak önemli olan nicelik değil, niteliktir. Bağımsız kaynaklar, Nokia’nın 5G’ye ilişkili patentlerde lider konumda olduğunu gösteriyor. IPLytics’e göre, 5G standartları için gerekli hem aktif ve kabul edilmiş patent sahipliğinde Nokia ilk sırada yer alıyor. PA Consulting’in bir başka çalışmasına göre ise araştırmacılar, 5G standartları için büyük önem arz eden patentlerde de Nokia’yı ilk sırada gösteriyor. Bu çalışmalar Nokia’nın 5G standartlarının gelişimine en fazla katkı sağlayan şirketler arasında ön sırada yer aldığını gösteriyor.

Nokia’nın sektör lideri patent portföyü, 2000 yılından beri şirketin Ar-Ge’ye ayırdığı 130 milyar euroluk yatırımından ve 30 yılı aşkın bir süredir kablosuz hücresel ağın standartlarını belirliyor olmaktan geliyor.