Türk Telekom ve Çalık Holding, ALBtelecom’u Macar şirkete sattı

Türk Telekom ve Çalık Holding, ALBtelecom’u Macar şirkete sattı

Arnavutluk’taki en önemli Türk yatırımlarından biri olan ALBtelecom el değiştirdi. Çalık Grubu ve Türk Telekom’un ortaklığındaki Cetel Telekom, ALBtelecom’da sahibi olduğu yüzde 80,27’lik hisseyi Budapeşte merkezli teknoloji, bilişim ve telekomünikasyon şirketi 4iG’ye sattı. Satış süreci ABD’li finansal danışmanlık şirketi EY tarafından yürütüldü.

4iG tarafından yayınlanan açıklamada ALBtelecom’un alınmasının şirketin Batı Balkanlar’da genişleme stratejisinin önemli bir adımını teşkil ettiği ifade edildi. Anlaşma çerçevesinde Çalık Holding kurumsal yatırımcı olarak 4iG’nin %3,2 hissesine sahip olacak. Şirket, basın açıklamasında satış bedeline ilişkin detay açıklamadı. Türkiye’nin Arnavutluk’taki ilk büyük çaplı yatırımlarından biri olan ALBtelecom’un satış süreci ise gelecek ay tamamlanacak.

Çalık ve Türk Telekom’un hisselerini alan 4iG adlı şirket ise Macaristan’ın en hızlı büyüyen bilişim şirketlerinden biri. 4iG Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Zoltan Gellert Jaszai, “Satın alma, Batı Balkanlar telekomünikasyon sektöründeki genişlememizde önemli bir adımdır. Böylece yeni fırsatların da önü açılacaktır” dedi.

Cetel Telekom, Çalık Holding’in telekomünikasyon alanındaki bir kuruluşu. 2007 yılında Türk Telekom ile kurulan bir konsorsiyum çerçevesinde ALBtelecom’un yüzde 80,27’lik hissesi 120 milyon avro bedelle Cetel Telekom tarafından devralınmıştı. ALBtelecom’da geri kalan hisseleri ise yüzde 13,78’lik payla Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ve yüzde 2,47’lik payla Arnavutluk Postası’nda. Arnavutluk’taki en büyük sabit hat ve üçüncü büyük mobil operatör olan ALBtelecom, 2020’de 58,9 milyon avro gelir elde etti.