Elektrikte, “kapasite mekanizması” gerginliği: Enerji yönetimi ile santral işletmecilerinin zirvesinde ortam gerildi

Elektrikte, “kapasite mekanizması” gerginliği: Enerji yönetimi ile santral işletmecilerinin zirvesinde ortam gerildi

ÖZEL HABER

Antalya’da, 21-23 Kasım arasında gerçekleştirilen enerji zirvesinde, tansiyonun yükseldiği görüşmeler de yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) yönetimiyle bir görüşme yaptı. Görüşmeye, Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği değişikliği, emtia fiyatları, Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) bazı santrallara yönelik “sorumluluklarını yerine getirmediği” gerekçesiyle açtığı soruşturma damga vurdu. Üreticiler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği değişikliğine ilişkin tepki ve itirazlarını dile getirdi. Üreticiler, daha önce sektörün sabit bir bütçe kapsamında sabit maliyetlerinin tamamının karşılandığını belirterek, “Yönetmelikte öngörülen değişiklikle yüzde 25’i sabit, yüzde 75’i de üretim maliyetlerinin desteğinden oluşan yeni bir yapı öngörülüyor. Ayrıca, santral planlı bakım sırasında kapasite mekanizmasından yararlanamayacak” dedi. Üreticiler, bu konulara karşı itirazlarını güçlü bir biçimde kayda geçirdi. Bu aşamada, enerji yönetimi ile üreticiler arasında “gergin” bir ortam oluştu. 

Toplantıya katılan bir sektör yetkilisi, “Birçok konu konuşuldu. Kapasite mekanizması da bunlardan biriydi. Üreticiler, sektöre ilişkin değerlendirmelerini ve beklentilerini iletti. Enerji yönetimi de pozisyonunu ortaya koydu. Zaman zaman tansiyon yükselmiş olabilir” dedi. 
Yetkili, santral sahiplerinin ve işletmecilerin kapasite mekanizmasında yapılması planlanan değişikliğe itirazları olduğunu vurguladı.