Enerjide, elektrik zammı kulisi: Sektöre göre en az yüzde 50 artışa ihtiyaç var

Enerjide, elektrik zammı kulisi: Sektöre göre en az yüzde 50 artışa ihtiyaç var

ÖZEL HABER

Kasım ayının tamamlanmasına saatler kala, gerek elektrikte gerekse de doğal gazda yeni tarifeler konusunda kulisler hareketlendi. BOTAŞ’ın, 1 Aralık’ta, sanayi ve santrallara sattığı doğal gaza,  en az yüzde 20 zam yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Peki, elektrik… Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Antalya’da sektörle yapılan toplantıda, 1 Aralık’ta elektrikte zam yapılmayacağı mesajı vermişti. Ancak, enerji kulislerinde, elektriğe de zam yapılabileceği konuşulmaya başlandı. Sektör, elektrikte halen yüzde 50 düzeyinde zamma gereksinim olduğunu savunuyor. Sektör temsilcileri, “Bakan Dönmez ile şehiriçi elektrik dağıtım şirketlerinin çatı örgütü ELDER yöneticilerinin Antalya’da yaptıkları toplantıda, 1 Ekim’de elektrik tarifelerinin artırılmaması nedeniyle sektörün yıl sonu yükünün 7 milyar TL’yi bulacağı ifade edildi” dedi.

Bakan Dönmez’in, söz konusu toplantıda, elektrikte zamma gereksinim olduğuna işaret ettiğini kaydeden sektör temsilcileri, “Elektrikte, 1 Ocak’ta zam olabileceği mesajı iletildi. Ancak, son günlerde kulislerde artan maliyetler nedeniyle zammın 1 Aralık’ta da yapılabileceği konuşulmaya başlandı” diye konuştu. 

Türkiye’de, elektrik tarifeleri 3’er aylık, doğal gaz tarifeleri aylık gözden geçiriliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “maliyet bazlı” olarak yaptığı hesaplamalar sonunda elektrik tarifelerini belirliyor ve Resmi Gazete’de duyuruyor. EPDK, gerektiğinde aylık bazda da elektriğe zam yapabiliyor. 

BOTAŞ, aylık gözden geçirmeler yapıyor. BOTAŞ’ın, özellikle dolar kurundaki aşırı yukarı yönlü hareket nedeniyle finansal yönden zor bir dönemden geçtiği biliniyor. Şirketin, yıl sonu zararı 6 milyar dolar hesaplanıyor. BOTAŞ’ın, bu nedenle geçen ay olduğu gibi bu ay da sanayi ve elektrik üreten santrallara sattığı gazda yüksek oranlı zam yapması bekleniyor.