Altına hücum… Vatandaş da şirketler de altına akın etti

Altına hücum… Vatandaş da şirketler de altına akın etti

ÖZEL HABER

Sinema dünyasının zirvelerinden Charlie Chaplin'in baş yapıtları arasında yer alan filmi “Altına Hücum”, dolar ve euro kurunun fırlaması sonrasında vatandaşın ve şirketlerin durumunu özetleyen en önemli başlık oldu.

Merkez Bankası’nın (MB) art arda faizleri düşürmesinin ardından fırlayan dolar ve euro kuru, altın fiyatlarının da uçmasına yol açtı. Gram altın, 750 TL’yi aştı. Sonra bir miktar geriledi. Halen, gram altın 704 TL’den işlem görüyor.

Piyasada oluşan dalgalanma sonrasında gerek gerçek kişiler, gerekse de şirketler, altın alımı için bankalara ve kuyumculara akın etti. Sektör kaynakları, şirketlerin de vatandaşların da birikimlerinin erimesini engellemek için “altına hücum” ettiğini belirterek, “Altın, gerilim endeksi gibidir. Kriz döneminde altına talep artar. Son dönemde görülen yoğun talep, vatandaşların sığınacak güvenli liman arayışının sonucudur” dedi.

“Yastık altında 300 milyar dolarlık altın”

Kaynaklar, Türkiye’de yastık altında en az 300 milyar dolarlık altın bulunduğunu, bunun da güven sorunu nedeniyle yastık altında tutulduğunu vurguladı. Kaynaklar, “Bu kaynak, âtıl halde duruyor. Güven sorunu aşılsa bu kaynak ekonomiye kazandırılır ve ülke ekonomisi de vatandaş da kazanır” diye konuştu.