Tabelalar ayarlanamadı, EPDK “Zam yok” dedi

Tabelalar ayarlanamadı, EPDK “Zam yok” dedi

Akaryakıtta arka arkaya yapılan zamlar sonucunda benzin ve motorinin litre fiyatı 10 TL’ye yaklaştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, konu hakkında yaptığı açıklamada akaryakıt fiyatlarına zam yapılmayacağını duyurdu. Sektöre göre bu kararın arkasında, bayilerin zamlara hazırlıklı olmaması yatıyor.

EPDK, yaptığı yazılı açıklamayla, bu gece akaryakıt fiyatlarında artış yapılmayacağını kaydetti. Kurum, ülke çapındaki 13 bin bayide satışların takip altında tutulduğunu, tüketicinin olumsuz etkilenmesine yol açacak hiçbir aksamaya izin verilmediğini açıkladı.

Sektör kaynaklarına göre, EPDK’nın akaryakıt fiyatlarında bir değişiklik yapılmayacağına ilişkin duyurusunun ardında, olası teknik aksamalar yer alıyor. Ülke çapında, akaryakıt bayilerinin büyük bölümünde zamlar sonrasında oluşacak dört haneli fiyatlar için gereken tabela ve otomasyon sistemlerinin hazırlığı tamamlanamadı. Sektör kaynakları, pek çok akaryakıt istasyonunda fiyat gösteren tabelaların 10 TL ve üzerindeki fiyatlarda satış yapılması için uygun hale getirilememesi nedeniyle sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

EPDK’nın açıklamasıyla birlikte fiyatlardaki yukarı ve aşağı yönlü hareketlilikler, bir süreliğine de olsa ertelenmiş oldu.