4 ay önce kuruldu ve İran’dan gaz ithalatı yapacak: Oil Refinery Center’a gaz ithalatı vizesi

4 ay önce kuruldu ve İran’dan gaz ithalatı yapacak: Oil Refinery Center’a gaz ithalatı vizesi

ÖZEL HABER

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İran’dan Aralık ayında Gürbulak giriş noktasından spot boru gazı ithalatı için kapasite ayırdı. Kurum, dün yaptığı bir duyuruyla 26 Kasım Cuma günü elektronik platform üzerinden gerçekleştirilecek olan talep toplama aşamasına başvuru yapmak suretiyle katılma hakkı elde eden şirketi açıkladı: “Oil Refinery Center Petrol ve Petrol Ürünleri İthalat İhracat Limited Şirketi.”

Peki, doğal gaz sektöründe bugüne dek herhangi bir faaliyeti bulunmayan Oil Refinery Center ne zaman kuruldu? Sahibi ya da ortakları kimler? Söz konusu şirket, 14 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul-Ataşehir’de 10 milyon TL sermaye ile kuruldu. Kurucu Muhammed Edip Demir. 

Demir, kısa bir süre sonra hisselerinin bir bölümünü Nuri Hacıkerimoğlu ve Ali İhsan Mengir’e devretti. 25 Ekim 2021 tarihinde de sermayesini 10 milyon 500 bin TL’ye çıkarttı. Ardından şirkette kuruluş “amaç ve konu” değişikliği yapıldı. Sektör temsilcileri, gaz ithalatının önemli bir konu olduğuna işaret ederek, “Enerji son derece stratejik bir konu. Özellikle bu kritik dönemde, arzın talebi karşılamasında yaşanabilecek sorunların konuşulduğu bir aşamada daha da önemli bir hale geldi” dedi.