Akkuyu Nükleer’den yıl sonu sürprizi…

Akkuyu Nükleer’den yıl sonu sürprizi…

ÖZEL HABER

Akkuyu Nükleer Santralı, son günlerde gündeme gelen kazalar ve işçi ölümleriyle sarsılırken, ertelenen olağan genel kurulunu 15 Aralık’ta gerçekleştirmek üzere adım attı. Genel kurulda, yönetim kurulu üyelerine ücret ödenmesi konusu görüşülecek. 

Rus Rosatom, Mersin-Akkuyu’da her biri bin 200 megavatlık, toplam 4 üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücünde Türkiye’nin ilk nükleer santralını inşa ediyor. İlk ünitenin, 2023’e yetiştirilmesi hedefleniyor. Diğer ünitelerin de birer yıl arayla işletmeye alınması bekleniyor. 

Devlet, Akkuyu Nükleer Santralı’nda üretilecek elektriğin ilk 2 ünitede yüzde 70’ini, kalan 2 ünitede de yüzde 30’unu 15 yıl boyunca 12.35 dolar/sentten satın alacak. Ruslar, 15 yılın ardından ürettikleri elektriği piyasaya satacak. Santralın, işletme süresi 60 yıl. 

Ölümlü kazalar ve genel kurul

Akkuyu Nükleer Santral projesi, son günlerde yaşanan kazalar ve işçi ölümleriyle gündeme geliyor. Akkuyu, bu aşamada ertelenen olağan genel kurulunu 15 Aralık’ta gerçekleştirmek üzere karar aldı. Söz konusu genel kurulun, 24 Mart’ta yapılması kararlaştırılmıştı ve ertelenmişti. 

Genel kurulda, yönetim kurulu üyelerine ücret ödenmesi konusu da görüşülecek. 2020 yılına ait yönetim kurulu faaliyet raporu sunulacak ve müzakere edilecek. Şirketin finansal raporları ve kâr
dağıtımı da görüşülecek.