İşte elektrikte ve gazda “kademe” miktarları

İşte elektrikte ve gazda “kademe” miktarları

ÖZEL HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte ve doğal gazda “kademeli” tarife uygulamasına başlanacağını belirterek, elektrikte kademeli tarife için ortalama tüketim verileri üzerinde çalıştıklarını vurguladı. Dönmez, “Elektrikte, aslında birkaç rakam var ama bugünden açıklamak doğru değil. Fakat 4-5 kişilik hanenin ortalama değeri baz alıyoruz” dedi.  Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elektrikte tüketim kademelendirmesinin nasıl yapılacağı konusunda bir metodoloji belirleyeceğini açıkladı.  Dönmez, doğal gazda da benzer bir uygulamanın söz konusu olacağını kaydederek, “Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz” dedi. 

Bakan Dönmez’in bu açıklaması sonrasında gözler uygulamanın ayrıntılarına çevrildi. Enerji yönetimi, ilgili yasanın çıkmasının ardından gerek doğal gaz gerekse de elektrikte birinci ve ikinci kademeye esas oluşturacak tüketim miktarını belirleyecek. 

Elektrikte, 1990’lı yıllarda uygulandığı gibi birinci kademenin aylık 150 kilovatsaat olması bekleniyor. Bu miktarın, küçük bir marj dahilinde aşağı ya da yukarı bir noktada belirlenme olasılığı bulunuyor.  

Aboneler, birinci kademeye kadar olan elektrik tüketimlerine daha az ödeme yapacak. Bu miktarın üzerindeki tüketimler, daha yüksek bir tarife üzerinden faturalandırılacak. 

Doğal gazda kademe

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği’nin(GAZBİR) “2020 Doğal Gaz Sektör Raporu”na göre geçen yıl Türkiye'nin doğal gaz tüketimi bir önceki yıla göre, yüzde 6.5 artarak 47.7 milyar metreküp oldu.

2020’de en fazla doğal gaz tüketimi, yüzde 32.3 ile konutlarda gerçekleşti. Konutlarda doğal gaz tüketimi 2020'de bir önceki yıla göre, yüzde 7 artışla 15.4 milyar metreküp olarak kayıtlara geçti. Türkiye genelinde konutlarda hane başı ortalama tüketim 2020'de 964 metreküp olarak hesaplandı.

Enerji kulislerinde, doğal gazda birinci kademenin bu tüketim dikkate alınarak belirleneceği konuşuluyor. Yıllık ortalama 964 milyon metreküp tüketim üzerinden birinci kademeye esas oluşturacak aylık tüketim miktarı belirlenecek. Birinci kademede yer alan abone, ikinci kademede yer alanlara göre gaz için daha düşük bedel ödeyecek.