Freedom House’dan “Nette özgürlük” raporu

Freedom House’dan “Nette özgürlük” raporu

ABD merkezli insan hakları kuruluşu Freedom House’un ‘Nette Özgürlük’ raporu yayınlandı. Listesinin zirvesinde bu yıl İzlanda yer alırken, onu internet erişimini bir insan hakkı ilan eden Estonya ve Kosta Rika izledi. Çevrimiçi muhalefet için ağır hapis cezalarının verildiği Çin ise bu yıl yine listenin son sırasında.

Bu yıl en az 20 ülke ise anketin kapsadığı Haziran 2020 ile Mayıs 2021 arasında insanların internet erişimini engelledi. Raporun kapsadığı 70 ülkeden 56’sında da insanlar çevrimiçi faaliyetleri nedeniyle tutuklandı veya hüküm giydi. Rapora göre, çok sayıda hükümet Google, Apple ve Facebook gibi teknoloji devlerinin muazzam gücünü kısıtlayan yasalar peşinde koşuyor. Bu yasalardan bazıları tekelciliği engellemek adına yapılsa da devletler ve teknoloji şirketleri arasındaki savaşta kaybeden yine internet kullanıcıları oluyor.

Raporda, Türkiye’de internet kullanımı ‘Erişim engeli‘, ‘İçerik sınırlaması‘ ve ‘Kullanıcı hakları ihlalleri‘ başlıkları altında incelendi. Raporda 100 üzerinden toplam 34 puan alan Türkiye, "özgür olmayan ülkeler" arasında yer aldı. Ayrıca Türkiye, dünya genelinde 59. sırada yer alarak Avrupa’da internet satın alınabilmede en düşük puana sahip ülke oldu.