Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye köprü olacak

Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye köprü olacak

Buba Ventures, Pegasus Tech Ventures ile iş birliği gerçekleştirdi

Yeni yatırımlarına hız veren Buba Ventures, genel merkezi Silikon Vadisi'nde bulunan küresel bir risk sermayesi şirketi Pegasus Tech Ventures ile özel bir iş birliği gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Buba Ventures Başkanı Timuçin Bilgör, “Pegasus Tech Ventures yönetimi altındaki 1.7 milyar dolarlık varlık ile 30 fonu yöneten bir şirket. Buba Ventures, Pegasus Tech Ventures ile Pre-IPO yatırımından,  Venture Capital as a Service (VcaaS) yapılanmasına kadar farklı alanlarda yeni bir iş birliği gerçekleştirdi. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine farklı bir yaklaşım kazandırmak amacıyla Pegasus Tech Ventures ile stratejik iş birliği gerçekleştirdik. Biz bu noktada  ekosistemi büyütecek çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. ABD’deki en iyi unicorn ve unicorn adaylarına, Türk şirketlerinin yatırım yapabilmelerini sağlayacağız. Açıkçası biz artık Türk yatırımcıları için böyle bir dönemin geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Eylül 2021 İstanbul, Birçok girişimi destekleyerek geniş bir yatırımcı ağını bir araya getiren Buba Ventures, yeni yatırımlarının yanı sıra yeni iş birlikleri ile de gerçekleştirmeye devam ediyor. Buba Ventures, son olarak Silikon Vadisi merkezli küresel risk sermayesi şirketi olan Pegasus Tech Ventures ile iş birliği gerçekleştirdi.

Buba Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Bilgör, “Pegasus Ventures ile Türkiye’de yeni bir yapılanma ile  Girişim Sermayesi (Venture Capital as a Service) iş modelini hayata geçireceğiz. Bu bağlamda büyük şirketlerin girişimcilik eko sistemine çok daha büyük parasal kaynaklarla gireceğini düşünüyoruz. Pegasus’un inovasyona yatırım yapmaya odaklanmış Amerika’da kurduğu 30 fon var. Bu fonların büyüklüğü 1.7 milyar doları aşmış durumda ve dünyanın en büyük şirketlerine bu hizmeti sunuyorlar. VCaaS modeli ile büyük şirketler start up eko sistemine profesyonel yöneticiler ve adanmış hizmetle daha iyi erişim sağlayabilecekler” dedi.

“Ekosistemi büyütecek çözümler oluşturmaya çalışıyoruz”

Türkiye’de belirli büyüklükteki yatırımlara ağırlıklı olarak yabancıların yön verdiğini gördüklerini belirten Timuçin Bilgör, son bir sene içinde öne çıkan Hepsi Burada’nın Nasdaq’da halka açılması, Getir, Trendyol, Peakgames gibi yurt dışı şirketler tarafından yapılan yatırımlar ve satın almalar  bu örneklerin en önde gelenleri olduğunu söyledi. Bilgör sözlerine şöyle devam etti: “Biz Buba Ventures olarak Türk yatırımcılar da yabancı girişimlere neden yatırım yapmasın diye sorguladık. Bu nedenle Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine farklı bir yaklaşım kazandırmak amacıyla Pegasus Tech Ventures ile iş birliğine gidiyoruz. Bu noktada  ekosistemi büyütecek çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. Start up oyununun içerisinde olmayan bu ekosistemden uzak duran büyük oyunculara da hem Türkiye’de VC kurdurmayı , hem de bu işlerin ana vatanı olan ABD’de Pegasus ile kurulan Pre-IPO fonu aracılığı ile daha etkin olabilecekleri bir ortam yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Pegasus Tech Ventures’ın yatırım yaptığı şirketler arasında; SpaceX, SoFi, 23andMe, Bird, Calm ve Carbon  gibi şirketler yer alıyor.