HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi oldu

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi oldu

HAVELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısı, 15 Haziran’da yapıldı. Genel Kurul’da HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker’in yerine Dr. Celal Sami Tüfekçi getirildi. Yönetim Kurulu’nda yer alan diğer isimler ise değişmedi.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Dr. Celal Sami Tüfekci 1971 yılında Giresun’da doğdu. Tamamı Makine Mühendisliği alanında olmak üzere, Lisans derecesini Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye); Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi (Boston, Massachusetts, ABD); Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, New York, ABD)’den aldı.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. Tüfekci, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza attı. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projelerde ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. Tüfekci, Thales Alenia Space firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT’ta Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlendi. Daha sonra, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde Başuzman Araştırmacı olarak RASAT ve GÖKTÜRK-2 yer gözlem uydu projelerinde çalıştı.

Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute’de (ABD) Araştırma Görevlisi; University of Connecticut’te (ABD) Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı; University of Ontario Institute of Technology (Kanada), Gazi Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü olarak görev yaptı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. Tüfekci, daha sonra Başkan Yardımcısı olarak atandı. Daha önce birçok şirketin yönetim kurullarında görev alan Dr. Tüfekci, halihazırda Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, TeknoHAB ve ULAK Haberleşme A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı; ASELSAN A.Ş. ve TRMOTOR A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Bunlara ek olarak, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu Üyesidir. Evli ve 3 çocuk babası olan Tüfekci, çok iyi derecede İngilizce biliyor.