29 ülkeden 4.576 iş insanı 12 dakika’da buluştu

29 ülkeden 4.576 iş insanı 12 dakika’da buluştu

12dakika.com projesi, 12.12.2020 tarihinde, 12.12’de başlayıp 12 saat süren ve her sektörden iş insanını bir araya getiren bir lansman etkinliği ile başladı ve her ayın 12’sinde devam edecek. Birebir iş ilişkilerini, görüşme ve tanışmaları Pandemi döneminde canlandırmak, ülke ekonomisi ve iş hayatına enerji katmak amacıyla hayata geçirilen “12 Dakika”nın “Türkiye’nin İş Odaklı İlk Dijital Tanışma Etkinliği” olma özelliği taşıyan organizasyonuna, iş dünyası yoğun bir ilgi gösterdi.

29 ülke, 165 şehirden 4.576 iş insanının katıldığı, 12 saat içerisinde 8.500’ün üzerinde 1’e 1 iş görüşmesinin gerçekleştiği “12 Dakika”, bu özelliğiyle Türkiye’nin en büyük birebir dijital tanışma etkinliği oldu. Etkinlik, önümüzdeki aylarda global ölçekte çok büyük sinerji ve değerin yaratılabileceğinin güçlü sinyallerini vermiş oldu.


Etkinlik öncesinde katılımcılar platforma kayıt olarak profillerini oluşturdu ve hangi konularda iş birliklerine açık olduklarını profillerinde belirtti. İş insanları diğer katılımcıların profillerini inceleyip özel görüşme talep ederek ya da kendilerine gelen taleplere yanıt vererek 12 dakikalık görüntülü görüşmelerde buluştu ve işbirliği fırsatlarını değerlendirdiler.

1’e 1 görüşmelere ek olarak ise, dünyanın en büyük girişimcilik organizasyonlarından biri olan Slush’ın kurucusu Peter Vesterbacka da Finlandiya’dan katılarak canlı yayında açılış konuşmasını yaptı. 12 saat boyunca 80’den fazla alanında uzman iş insanı 12’şer dakikalık sunumlarıyla, organizasyona kayıt olan binlerce insanın çok farklı konularda bilgi ve deneyim sahibi olmasına katkıda bulundu. 

12 dakika projesini çok kısa zamanda hayata geçiren Ziya Kızıltan ve Ömürden Sezgin, bu ilk organizasyondan ve binlerce görüşmeden çok ciddi bir ekonomik hareketlilik doğacağını öngördüklerini belirtti. İki isim de projenin ilk etkinlikte bu kadar ilgi görmesinin ve olumlu geri dönüşler almasının bütün yorgunluklarına değdiğini söyledi. Bundan sonra da her ayın 12’sinde Türkiye’nin birçok sektörüne özel farklı temalarla etkinlikler düzenleyeceklerini, sadece ulusal değil, global pazarlara da ulaştıran işbirliklerinin kurulabileceği bir güce erişmeyi hedeflediklerini vurguladılar.

Etkinlik, Türk mühendisler tarafından hayata geçirilen Finlandiya merkezli girişimi Deal Room’un teknolojisi ile Valorem Team ve Logo yazılımın desteği ile gerçekleşti.

12 Dakika’nın sıradaki etkinliği ise 12 Ocak 2021 tarihinde “E-ticaret ve E-İhracat” odağında olacak. Bu alanlarda çalışan Türkiye ve dünyadan önemli temsilciler ile yine binlerce katılımcı bu etkinlikte bir araya gelecek.