ICT
California'da yeni evlere güneş paneli zorunlu olacak

California'da yeni evlere güneş paneli zorunlu olacak

ABD'nin California eyaletindeki Enerji Komisyonu’nun aldığı yeni karara göre yeni yapılacak bütün evlere güneş paneli takılması zorunluluğu getirildi.

Komisyondan oy birliğiyle geçen uygulamayla karbon salınımının azaltılması hedefleniyor. Uygulama 2020 yılından itibaren yürürlüğe girecek. Yani eyalette 2020'den sonra yapılan bütün evlerde güneş panelleri zorunlu olacak.

Eyalette her yıl 15 bin yeni konutun yapıldığı belirtildi ancak bu rakamın 2020'den itibaren 80 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Kural en fazla üç katlı olan evler için geçerli olacak. Sıcak ve güneşli bir iklime sahip olan California'da bu uygulama ile her ay hane başına 80 dolarlık enerji tasarrufunun sağlanması bekleniyor. Enerji Komisyonu'nun aldığı karar henüz tam olarak yasalaşmadı. Tasarının California İnşaat Standartları Komisyonu da geçmesi gerekiyor. İnşaat Komisyonu'nun da tasarıya sıcak baktığı belirtildi.

Bu yeni karar, Vali Jerry Brown’ın karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltma çabalarının bir parçası ve diğer eyaletler için de iyi bir model oluşturuyor.