ICT
5G, televizyon yayıncılığının geleceğini şekillendirecek

5G, televizyon yayıncılığının geleceğini şekillendirecek

MTV, Yle, Elisa, Nokia, ENENSYS, Bittium ve Qualcomm Espoo'daki Nokia Ana Merkezi'nde hücresel ağlar üzerinden TV yayınını başlatıyor

Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies Inc., Nokia, MTV, Elisa, ENENSYS Technologies, Bittium ve Yle 5G yayına evrilmenin, karasal TV yayınının yeni neslinde sunacağı fırsatları göstereceklerini açıkladı. Bu ön gösterimde firmalar kablosuz ağ teknolojilerinin canlı medya içerikleri gibi yüksek düzeyde özelleştirilebilir, büyük kitlelere ulaşan yayın hizmetlerini izleyicilere daha verimli bir şekilde sunabileceğini gösterecek. Canlı gösterim Espoo, Finlandiya'daki Nokia Executive Experience Center'da gerçekleşecek.

Bu gösterim aynı zamanda hücresel tabanlı yayın teknolojisinin devam eden gelişiminin, aynı içeriğin hem büyük TV ekranlarında hem de mobil cihazlar üzerinden evlerde kullanımına nasıl imkan sağladığını gösterecek. Nokia, ENENSYS ve Qualcomm Technologies tarafından sunulan medya içerik dağıtımcılarının kullandığı yayın işlevselliği, bu etkinliğin teknik temasını oluşturuyor. Bu etkinlik, “son cihaz, mobil ağ operatörü, TV yayıncısı ve içerik sağlayıcısı”ndan oluşan tüm uçtan-uca TV yayın ekosistemine 5G medya dağıtımının sağlayacağı olanakların öncül bir kanıtı olacak.

3GPP şimdiden 5G devrinde dijital TV yayınını destekleme vizyonunu belirtirken multimedya yayın hizmetleri için 5G gereklilik takımını da tanımladı. Bu işbirliği, dijital TV yayınının hücresel ağlar üzerinden gerçekleşmesini ve 5G yayınının temellerini oluşturan 3GPP Sürüm 14 ile LTE gelişmiş TV'nin (enTV) standartlaşmasını sağladı.

Sürüm 14 ile enTV'nin tanıtılması, yayıncıların ve içerik sağlayıcılarının içeriklerini iletmek amacıyla var olan hücresel ağlardan faydalanmasını sağlayan standartlaştırılmış bir çerçeve sunduğu için hücresel ağ evriminde önemli bir iyileştirme olarak dikkat çekiyor. Sürüm 14 LTE enTV aynı zamanda daha iyi kapsam için destek ve daha yüksek yayın kapasitesinin yer aldığı birçok radyo erişim katman iyileştirmeleri ve hem mobil hem de sabit cihazlar için hizmete almada daha fazla esneklik sunuyor.

Sistem tarafında ise iyileştirmeler, TV gibi SIM veya hizmet aboneliği gerektirmeyen salt alıcı cihazların, içerik sağlayıcılarının yerel formatta medya iletmesini sağlayan salt taşıyıcı hizmetlerin ve birçok operatörün faydalandığı paylaşımlı yayının ortak bir yayın taşıyıcısına sahip olmasını sağlıyor.