ICT
Kaspersky Lab, Veri İşleme Tesislerini Rusya’dan İsviçre’ye taşıyor

Kaspersky Lab, Veri İşleme Tesislerini Rusya’dan İsviçre’ye taşıyor

Kaspersky Lab Veri İşleme Tesislerini Rusya’dan İsviçre’ye Taşıyor. 2019 sonundan itibaren Avrupa’daki müşterilerin verileri Zürih’te saklanıp işlenecek. Rus antivirüs yazılımı firması 2017 yılında ABD’da siber güvenlik tartışmalarının odağında yer almıştı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, “Kaspersky yetkilileri ile Rus istihbaratı ve diğer hükümet kuruluşları arasındaki ilişkilerinden endişe edildiğini” belirterek Kaspersk ürünlerinin tüm devlet kurumlarında kullanımını yasaklanmıştı.

Kaspersky Lab, 2019’un sonunda Zürih’te yeni bir veri merkezi açacak. Bu tesiste ilk etapta Avrupa, Kuzey Amerika, Singapur, Avustralya, Japonya ve Güney Kore’deki kullanıcıların bilgileri saklanıp işlenecek. Bu ülkeleri daha sonra başkaları da takip edecek. Bu bilgiler kullanıcılar tarafından gönüllü olarak, siber tehditlere ilişkin verileri otomatik olarak işleyen bulut tabanlı gelişmiş bir sistem olan Kaspersky Security Network (KSB) ile paylaşılıyor.

Kaspersky Lab, kaynak kodundan kullanıma hazır yazılım üretmekte kullanılan bir grup programlama aracı olan ‘yazılım sürümü taşıyıcısını’ Zürih’e getirecek. 2018 sonundan önce, Kaspersky Lab ürünleri ve tehdit tespit kuralları veri tabanları (AV veri tabanları) İsviçre’de üretilip ve dijital imzayla imzalandıktan sonra tüm dünyadaki müşterilere dağıtılacak. Bu taşınma sayesinde yeni üretilen yazılımların tümü bağımsız bir kurum tarafından onaylanabilecek ve müşterilerin aldığı yazılım sürümleri ve güncellemelerin denetlemeye tabi olan kaynak koduyla aynı olduğu gösterilebilecek.

İlk Şeffaflık Merkezinin kurulması

Kaspersky Lab ürünlerinin ve yazılım güncellemelerinin kaynak kodları, bu yıl İsviçre’de açılması planlanan Şeffaflık Merkezinde sorumlu paydaşların incelemesine açık olacak. Bu yaklaşım sayesinde Kaspersky Lab ürünlerinin her nesilde yalnızca müşterileri siber tehditlerden korumak amacıyla üretilip kullanıldığı gösterilecek.

Kaspersky Lab veri depolama ve işleme, yazılım üretimi ve kaynak kodlarının, teknik yazılım inceleme yapabilen bir üçüncü parti tarafından bağımsız bir şekilde denetlenmesini sağlayacak. Siber güvenlik sektöründe şeffaflık ve güven evrensel birer gereksinim haline geldi. Bu nedenle Kaspersky Lab de sadece kendisi için değil katılmak isteyen diğer iş ortakları ve üyeler için de kâr amacı gütmeyen bir kurumun kurularak bu sorumluluğu almasını destekliyor.

Lider bir global siber güvenlik çözümleri sağlayıcısı olarak Kaspersky Lab her zaman, iletilen veriler için güçlü koruma, veri erişimi için sıkı iç politikalar, altyapı güvenliği testleri gibi en güvenilir endüstri uygulamalarını kullanma kararlılığı göstermiştir. Kaspersky Lab bu yeni çalışmalarla, teorik olanlar da dahil tüm güven risklerine karşı BT altyapısının direncini büyük ölçüde geliştirmeyi ve hem mevcut hem de gelecekteki müşterileri ile genel kamuoyuna karşı şeffaflığını artırmayı hedefliyor.

Çalışmaların taşınması ve şeffaflık merkezinin açılışı hakkında yorum yapan Kaspersky Lab CEO’su Eugene Kaspersky şunları söyledi: “Bizimki gibi hızla değişen bir sektörde müşterilerimizin, paydaşlarımızın ve iş ortaklarımızın gelişen ihtiyaçlarına ayak uydurmak zorundayız. Şeffaflık bu ihtiyaçlardan biri. İşte bu yüzden altyapımızı yeniden tasarlayıp veri işleme tesislerimizi İsviçre’ye taşıma kararı aldık. Bu çalışmanın siber güvenlik alanında global bir eğilim haline geleceğine ve güven politikalarının sektörün en temel gereksinimi olacağına inanıyoruz.”

Rus antivirüs yazılımı firması 2017 yılında ABD’da siber güvenlik tartışmalarının odağında yer almıştı. ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı Ekim ayı içerisinde, kamu kuruluşlarına gönderdiği bir tebligatla, Rus şirketi Kaspersky Lab'a ait bütün güvenlik yazılımlarını sistemlerinden kaldırmalarını istemişti. Bakanlık, şirket yetkilileriyle Rus istihbarat servisi arasındaki ilişkiden endişe duydukları ve virüs karşıtı yazılımın ulusal güvenliğe tehlike oluşturabileceği gerekçeleriyle bu kararı aldıklarını açıkladı. Kaspersky Lab, Kremlin ile bağlantılı olduğu iddialarını reddediyor.