ICT
Equinix yeni veri merkezini açtı

Equinix yeni veri merkezini açtı

52 ülkede 200 veri merkezini içeren global bir platforma sahip olan Equinix, Türkiye’de dijitalleşmenin sağladığı avantajları artıracak

Küresel ara bağlantı ve veri merkezi, şirketi Equinix, Inc., Türkiye’de 2017 sonlarında 373 milyon TL’ye satın aldığı IL2 (IstanbuL2) veri merkezinin açılışını duyurdu. IL2 veri merkezi, yeni ve yüksek teknolojik altyapıya sahip Uluslararası İşletme Borsası (International Business Exchange- IBX) olan veri merkezlerini Avrupa ve Asya arasında stratejik bir köprü rolünde olması nedeniyle ekonomik ve jeopolitik anlamda kritik öneme ve Türkiye’deki en geniş metro ağına sahip İstanbul’da hizmete sunacak. Equinix, İstanbul Feriye Palace’da Türkiye’deki dijital dönüşüm temalı bir lansman daveti düzenledi. Konuşmacılar arasında Equinix Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Eric Schwartz, Equinix Türkiye Ülke Müdürü Mehmethan Şişik, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve IDC Türkiye Baş Analisti Eren Eser yer aldı.

Dijital dönüşüm yolculuğuna başlayan birçok kurum, çoklu BT sistemini, bulut hizmetlerini, ağları, kritik konumları ve ortak ekosistemleri sahip oldukları merkezi BT ve ağ altyapıları nedeniyle entegre etme ve ara bağlantı sağlama hususunda çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Equinix veri merkezleri, inovasyonu destekleyen, işlem hızını artıran ve çok daha geniş faaliyet esnekliği sağlayan ortamlar sunarak dijitalleşmenin avantajlarını ciddi anlamda artırıyor. “Hızlı ekonomik büyümeyle birlikte Türkiye’deki yerli ve uluslararası işletmeler, global piyasada rekabetçiliklerini sürdürebilmek için hızla artan oranda yeni dijital dönüşüm çözümlerine yöneliyorlar.” Diyen Equinix Türkiye Ülke Müdürü Mehmethan Şişik şöyle devam etti: “İstanbul’daki IL2 veri merkezimiz, Asya ve Avrupa arasında stratejik bir köprü rolü üstlenmesi sayesinde Türkiye’deki işletmelerin ara bağlantı yolculuğunu desteklemenin yanı sıra çok uluslu şirketlerin Türkiye’deki gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olacak.”

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, IL2’nin açılışıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Equinix yatırımının ülkemiz açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’deki dijital dönüşüm sürecinin öncülüğünü yapmak ve Türkiye dışındaki piyasalarda büyümemizi Equinix’in 52 ülkedeki mevcudiyetiyle güçlendirmek için işbirliğimize değer veriyoruz. Sektörlerin birbirine yakınsadığı günümüzde, teknoloji altyapısı konusunda bu konuda uzman firmalar ile çalışmak, şirketlerin ana işine odaklanmasını ve rekabet avantajı kazanmasını sağlıyor.” dedi.

T-Systems Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, Türkiye’deki iş dünyası ve toplumun ağ tabanlı geleceği için entegre çözümler sunduğunu belirterek, “Equinix IL2 veri merkezinin hizmete girmesiyle birlikte, bu veri merkezinin sunduğu ortak yerleşim ortamı, uluslararası ve yerel şirketler için sunduğu yeni ekosistemler sayesinde Türkiye’nin dijital dönüşümü daha hızlı bir döneme girecektir.” diye konuştu.