ICT
Bilgi ve iletişim teknolojileri sosyal yaşama yön veriyor

Bilgi ve iletişim teknolojileri sosyal yaşama yön veriyor

12. kez düzenlenen Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı farklı ülkelerden gelen misafirlerin yoğun katılımıyla yapıldı. Programın açılışında konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, bilgi ve iletişim teknolojilerinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini dile getirdi.

2006 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyicileri Konferansı bu yıl “Sosyal Yaşama Yön Veren Teknolojiler: Fırsatlar ve Tehditler” temasıyla düzenlendi. Programa Tunus, Arnavutluk, Kıbrıs, Bulgaristan, Azerbaycan, Japonya, Nijer, Litvanya, İsveç, Moldova, Kosova, Moritanya, Özbekistan ve Hindistan gibi ülkelerden temsilciler katıldı.

12. kez düzenlenen “Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansları”nın sektörün güncel konularını ele almak açısından önemli olduğunu vurgulayan Sayan, bilgi ve iletişim sektöründeki olağanüstü gelişmelerin, mal ve finans piyasalarının ülke sınırlarını aşmasını sağlayarak, dünyayı ekonomik anlamda küreselleşmeye götürdüğünü ifade etti. İnternet ekonomisinin GSYİH içindeki payının giderek daha da arttığına dikkat çeken Sayan, “İnternet; E-devlet uygulamaları, eğitim, ticaret, sağlık, bankacılık, haberleşme, oyun, eğlence ve daha pek çok alanda hayatımızın içinde yer alıyor. Yalnızca bireysel kullanımda değil, kritik altyapılarda, üretimde, sanayide, tasarım, ar-ge ve inovasyon aşamalarının her birinde internet en önemli altyapı olarak karşımıza çıkıyor. 7.5 milyarı geçen dünya nüfusunun 4.5 milyara yakını interneti kullanıyor, beş yıl içinde internet kullanıcı sayısı ise iki katına ulaşacak. Mobil telefon kullanımı dışında tüm dünyada bu kadar kısa sürede böylesine yüksek kullanım oranına ulaşan başka bir teknolojik gelişme daha bulunmuyor” dedi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki trafiğin ve çeşitliliğin de sürekli atış gösterdiğini kaydeden Sayan, “ Dünyada İnternette bir dakikada, 150 milyonun üzerinde elektronik posta gönderiliyor, 4 milyon video seyrediliyor, tek bir arama motorunda (Google) 3,5 milyon arama yapılıyor, 350 bin yeni tweet atılıyor, 30 milyon mesaj anlık olarak gönderiliyor, en büyük e-ticaret sitesinde (amazon) 265 binden fazla satış yapılıyor, yüz milyonlarca insan aynı anda sosyal medya platformlarında yer alıyor. Bu bir dakika içinde yapılanlar, her yıl bir önceki yıla göre istikrarlı bir şekilde artıyor”

Hızla İlerleyen Teknoloji İçin Uluslararası İş Birliği Kurulması Zorunlu

Baş döndürücü bir hızla ilerleyen bilgi teknolojileri alanının; hükümetler, düzenleyiciler ve uluslararası kuruluşlar arasında istişare ve işbirliği mekanizmaları oluşturulmasını zorunlu kıldığına dikkat çeken Sayan, “Böyle bir tablo içerisinde oluşturulacak politikalar ve yapılacak düzenlemelerin ihtiyaçlara cevap verebilmesi, ancak bu realitenin dikkate alınması ile mümkün olabilecektir. Önümüzdeki dönemde bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe en öncelikli konuların; nesnelerin interneti, akıllı cihazlar, blockchain, yapay zeka, büyük veri analizi, bulut bilişim ve siber güvenlik olacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün paydaşları olarak, bu alandaki gelişmelerin yakın markaja alınmasının elzem olduğunu hatırlatan Sayan, şöyle devam etti: “Özellikle mobil veri trafiğinin hızla artması nedeniyle, mevcut 3G hatta 4G teknolojilerinde limitler zorlanmış ve 5G için ilave band aranmaya başlanmıştır. Bu arada teknolojik yapı da çok önemli şekilde değişmiş ve 4G teknolojileri ile “IP Taban” kullanılmaya başlanmıştır. Böylece Mobil Bilişim Altyapısı bütünüyle değişmiş ve IPv6’nın da kullanılması sonucu; artık tüm nesnelere “Alan Adı vermek” ve bunlara internet ortamında ulaşmak mümkün hale gelmiştir. 5G ve ilerisi nesillerde de bu değişimin devam edeceğini öngörüyoruz.”

Siber Güvenlik Tüm Kesimleri Yakından İlgilendiriyor

İnternet güvenliği ve siber güvenlik konularının sadece bireyleri değil tüm kesimleri yakından ilgilendirdiğini söyleyen Sayan, “Biz de Türkiye’de özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Ar-Ge konusunu son derece önemsiyoruz. Çünkü apaçık ortadadır ki, değişime ayak uyduran işletmeler büyümeye devam edecek, uyduramayanlar kaybolup, gidecek. Bu gerçekten hareketle bilim, teknoloji ve inovasyonda yazılım, donanım ve altyapı unsurlarında ithalata mahkûm olmadan, ihtiyaç duyulan tüm kaynakların yerli ve milli üretim yoluyla tedarik edilmesinin önemine yürekten inanıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Sayan’ın ardından konuşan Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Elmir Velizade de son günlerde makineler arası iletişimin arttığına dikkat çekti. Yüksek teknolojili ürünlerin üretilmesinin tüm dünyada önem arz ettiğini vurgulayan Velizade, ülkesinin bu anlamdaki çalışmalarından bahsettiği konuşmasını organizasyonu düzenleyen BTK’ya teşekkür ederek noktaladı.

Program aranın ardından Düzenleme ve Teknoloji –II Oturumu ile devam etti.Moderatörlüğünü BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın üstlendiği oturuma Bulgaristan Haberleşme Düzenleme Komisyonu Başkanı Rossen Jeliazkov,

Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknoloji Bakanlığında Haberleşme Düzenlemeleri Dairesi Başkanı Alyar Tamirov, Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi ve Haberleşme Bürosu’nda Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Takahiro Ueno, Nijer’in Telekomünikasyon ve Posta Düzenleme Kurumu-ARTP Başkanı Bety Aichatou Habibou Oumani, İsveç Posta ve Telekomünikasyon Kurumu-PTS, Uluslararası İlişkiler Direktörü Ola Bergström de katıldı.