ICT
Gazi Teknopark Kanada’da!

Gazi Teknopark Kanada’da!

Gazi Teknopark tarafından 24 firmanın katılımı ile 2015 Mayıs’tan bu yana Ekonomi Bakanlığı’nın “UR-GE Tebliği” kapsamında faaliyetleri yürütülen Gazi Bilişim Kümesi 21-28 Nisan 2018 tarihleri arasında Kanada’nın Toronto şehrine pazarlama faaliyeti gerçekleştirdi. Kanada’ya Türkiye’den düzenlenen bilişim temelli ilk ticaret heyeti olma özelliğini taşıyan faaliyet 11 firmadan 21 temsilcinin katılımı ve Gazi Teknopark Genel Müdürü Tuğrul İmer ile Küme Koordinatörü Riza Yolaçan liderliğinde yapıldı.

Gazi Bilişim Kümesi bugüne kadar 2016 yılında ABD’ye ve 2017 yılında ise ABD ve Tayvan’a olmak üzere üç pazarlama faaliyeti düzenledi. Bu faaliyetler çerçevesinde söz konusu ülkelerde önemli kurum ve kuruluşlar ziyaret edilirken, yatırımcı görüşmeleri yapıldı ve 150 ye yakın B2B toplantı gerçekleştirildi.

Kuzey Amerika pazarına yapılan ticari faaliyetlerin devamı niteliğinde, Kanada’nın teknoloji ve finans üssü olması ve start-up ekosisteminin sağlam temellere sahip olması nedeniyle Toronto şehri hedef pazar olarak seçildi.

Faaliyet çerçevesinde Ontario Dış Ticaret Bakanlığı, Barrie Ticaret Odası, Brampton Ticaret Odası gibi kurumlar ziyaret edilmiş ve üyeleri ile B2b görüşmeler gerçekleştirildi. Bu kurumların yanında teknoloji transferi ve start-up ekosistemi içerisinde önemli yerlere sahip Waterloo Üniversitesi, The Accelerator Centre, Communitech Hub, Velocity Garage, DMZ Zone ve MaRS ziyaret edildi. Ayrıca Toronto Başkonsolosu Sayın Erdeniz Şen ve Ticaret Ateşesi Mehmet Ekizoğlu’nun ev sahipliğinde Toronto bölgesinde faaliyet gösteren ve/veya çalışan Türk girişimciler ile panel düzenlendi.

Kanada’ya ICT alanında düzenlenen ilk Türk heyeti ziyareti olmasından ötürü Kanada medyasının özel ilgi gösterdiği Barry’deki ziyarette, Kanada CTV televizyonu Gazi Teknopark Genel Müdürü Tuğrul İmer ile özel söyleşi yaptı.