ICT
"Telsiznet ile saha ekibinizin haberleşmesi ve kontrolü çok kolay"

"Telsiznet ile saha ekibinizin haberleşmesi ve kontrolü çok kolay"

Haberleşme sektörüne yönelik çözümler sunan Novatel, 1998 yılından bu yana kablosuz veri ve ses haberleşmesi konusunda havacılık, kamu ve savunma sanayii başta olmak üzere pek çok farklı sektöre hizmet sağlıyor. Novatel, geleneksel telsiz sistemlerini ve yenilikçi genişbant multimedya özelliklerini, cep telefonu şebekeleri üzerinden sağlayan haberleşme servisi TELSİZNET’i piyasaya sunarak sektörde dikkat çeken bir yeniliğe imza attı. Novatel Genel Müdürü Cem Ankara, yeni haberleşme servisi TELSİZNET’in özelliklerin ICT MEDIA’ya anlattı.

-Firmanızdan ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Kablosuz veri ve ses haberleşmesi çözümleri sunan bir şirketimizi 1998 yılında kurduk. Anahtar teslim sistem altyapılarının yanı sıra tarafımızca kurularak işletilen altyapılar üzerinden servis sağlıyoruz. Aynı zamanda BTK tarafından yetkilendirilmiş bir operatör olarak 14 ilde kurulu telsiz altyapılarıyla kullanıcılarımıza servis sunuyoruz. 2016 yılında piyasaya sunduğumuz telsiz altyapısı gerektirmeyen, mobil şebekeler üzerinden telsiz haberleşmesi yapılmasını sağlayan TELSİZNET servisini de müşterilerimize sunmaya başladık.

Sahada mobil ekipleri olan ya da sahadan veri taşımak isteyen tüm kurumlar müşterilerimiz arasında yer alıyor. Elektrik, su ve doğalgaz şebeke işletmelerinin yanı sıra belediye, kamu güvenliği sağlayan kurumlar, inşaat, perakende, lojistik, sağlık, turizm, madencilik gibi çok sayıda sektöre hizmet veriyoruz.

Ses haberleşmesi sağlayan çözümlerin yanında; sahadan, yüksek hız ve band genişliğinde veri aktarımı sağlayan kablosuz geniş band çözümlerine uzanan zengin bir çözüm portföyüne sahibiz. Novatel olarak misyonumuz Elektronik Haberleşme sektöründe, kıt kaynak statüsünde olan frekansın etkin ve verimli kullanımına imkân sağlamak ve telsiz haberleşmesi alanında ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde güncel teknoloji kullanarak mümkün olan en verimli çözümleri Türkiye pazarına yüksek servis ve hizmet kalitesi ile sunmaktır.

-Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Kablosuz teknolojiler özel bir uzmanlık alanı. Özellikle geniş alan kapsama ve uzak mesafe erişim gerektiren kablosuz sistemler birçok dış etkene maruz kalan ve etkilenen sistemler. Bu sistemlerin tesis edilmesinde saha tecrübesi çok önemli bir etken; kâğıt üzerinde projelendirilen bir sistemin sahadaki performansı çok farklı çıkabiliyor. Bu nedenle şirketimizin 20 yıla yaklaşan saha tecrübesinin en önemli özelliklerimizden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

-Kablosuz haberleşme teknolojilerinde Türkiye nasıl bir konumda?

Aslında dışarıdan bakıldığında Türkiye’nin dünya teknolojilerini biraz geriden takip ettiği gibi genel bir görüş bulunuyor fakat özellikle kablosuz haberleşme teknolojilerinde Türkiye’nin dünyayı yakından takip etmesi ve son teknolojileri kullanması oldukça sevindirici bir durum. Mobil ağlar üzerinden servis veren PoC teknolojisi TELSİZNET’i dünyadaki birçok ülkeden önce kullanmaya başlaması Türkiye’nin kablosuz teknolojilerdeki konumunun ileri seviyede olduğunu göstermektedir.

-Yeni Nesil Haberleşme Servisi: TELSİZNET hakkında bilgi verebilir misiniz? Teknik açıdan kullanıcısına nasıl avantajlar sağlıyor?

TELSİZNET mobil ağlar üzerinden servis veren bir PoC (Push to Talk over Cellular) servisi. Tek düğme ile anlık, grup veya birebir haberleşme imkânı sunan TELSİZNET; yazılı mesaj, resim, video iletme ve canlı yayın yapma gibi özelliklerinin yanında görüşmelerin dinlenerek kaydedilebilmesi ve haritada kullanıcıların konumunun görüntülenebilmesi gibi iş verimini artıracak olanaklar sunuyor. Benzer hizmetlerin akıllı telefonlar üzerinden sunulmaya çalışıldığı sektörde TELSİZNET’in kurumsal pazara ve saha kullanımına uygun özel tasarım cihazlar olması gibi önemli bir farkı var. Tüm operatörlerle uyumlu, alışılmış telsiz sistemleri altyapısı kurulumu gerektirmeyen TELSİZNET cihazları telefon olarak da kullanılabiliyor. TELSİZNET hizmetlerinden faydalanmak için, TELSİZNET aboneliği yanında kullanılacak cep telefonu şebekesi operatörü tarafından sağlanan simkart yeterli. Aynı zamanda WiFi servisi kullanılarak haberleşme hibrit veya sadece simkart ve sadece WiFi üzerinden sağlanabiliyor.

TELSİZNET modellerinin birbirinden farklı dikkat çekici özellikleri var, NFC (Yakın Alan İletişimi Teknolojisi) özelliği de bunlardan biri. NFC özelliğinin kullanıcılara yakın mesafede kilit açma, veri aktarma gibi pek çok işlemi kolaylaştırmasının yanı sıra NFC tabanlı geliştirilmiş bir yazılımınız ve NFC barkodlarınız varsa hızlıca bu cihazlara adapte etmek ve tüm personelin takibini yapmak mümkün. Ayrıca cihazlar üzerinde yer alan GPS özelliği ve tüm sistemin canlı görüntülenebildiği “Dispatcher” (operatör kontrolü) sayesinde de hiçbir ek sistem maliyetine gerek duymadan mevcut personelin anlık konum bilgileri ve lokasyon bağımsız haberleşmeleri de takip edilebiliyor.

-Bu sistemde GSM operatörlerinin kullanılması ek bir maliyet getiriyor mu? Tüm operatörlerle uyumlu olmasının getirdiği avantajlar nelerdir?

Kurulu GSM altyapılarının kullanılması, telsiz haberleşmesi için gerekli altyapı maliyetini ortadan kaldırdığı gibi aylık bir kullanım ücreti dışında ekstra bir masraf getirmeyerek önemli bir avantaj sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar kendi operasyon bölgelerinde hangi mobil operatörün kapsaması daha geniş ise onu tercih etme şansına sahipler; dolayısıyla TELSİZNET servisini tüm şebekeler üzerinden kullanmak mümkün.

-TELSİZNET hizmetinizle ulaşmak istediğiniz nokta nedir? TELSİZNET’in yakın dönem hedef ve planlardan bahsedebilir misiniz?

Novatel olarak Türkiye’de telsiz haberleşme sektöründe uzun süredir faaliyet gösteriyoruz. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu mobil servisler artık sadece sesli görüşmenin çok ötesine geçti. Biz de sunduğumuz kurumsal telsiz haberleşme servislerinin içerik ve çeşitliliğini arttırmayı amaçlıyoruz; geniş band yani yüksek hızlı iletişim imkânı sağlayan mobil şebekeleri kullanarak müşterilerimize tek bir cihaz üzerinden kurumsal telsiz haberleşme servisi yanında, kurumsal multimedya haberleşmesini sunuyoruz. TELSİZNET servisini hedef sektörlerinden önemli firmalara hızla ulaştırmayı başardık ve bu kapsamda müşteri portföyümüzü genişletmeyi arzu ediyoruz. Ayrıca 50 kullanıcıya kadar küçük grupların telsiz haberleşmesi için de gayet uygun olan TELSİZNET cihazlarını bu yıl içerisinde küçük ve orta ölçekli firmalara da ulaştırmayı hedefliyoruz.